Koberec je především textilie a podle toho také k němu musíme přistupovat. Některé jsou vyrobeny z přírodních vláken, ale většina kusových, ručně tkaných i metrážových výrobků je zhotovena z umělého vlákna. Bylo by tedy nesmírně pošetilé se domnívat, že vám vydrží na podlaze v čistotě po celou dobu jejich užívání, a to bývá časový úsek velmi dlouhý. Není sice nutné jej čistit každý měsíc a podrobovat jej procesu praní, jako ložní prádlo a oděvy, ale minimálně jednou ročně, nejlépe dvakrát, bychom jeho očistu měli podstoupit. Důvodem k čištění koberců Praha nemusí být jen skvrny od jídla nebo exkrementů, ale také zašlapaný prach a odumřelé části lidského a zvířecího těla, které běžný vysavač nevysaje.
Co se na koberci usazuje
Všudypřítomný prach – lidé, kteří žijí na venkově, vysoko v horách, daleko od průmyslových komplexů a silnic se mohou domnívat, že se u nich vyskytuje čistý vzduch, ale to se netýká prachu. Prachové, velmi jemné částice se objevují i tam, i když v nižší koncentraci a téměř bez obsahu toxických látek. Prach je všudypřítomný a způsobuje jej povrchová vrstva půdy a neustálé proudění vzduchu. Na povrchu koberce se usadí a velmi rychle jej zašlapeme do hlubších vrstev. Časem pak vytvoří tzv. mapy, nevzhledné fleky v místech, kde se nejvíc chodí. A samozřejmě, že čím větší městská aglomerace, automobilový provoz a průmyslová výroba, tím více prachu a toxických látek náš koberec pohltí.
Odumřelý „biologický materiál“ – vlivem zemské přitažlivosti (gravitace) je podlaha doslova semeništěm kožních šupinek, vlasů a chlupů, které obsahují i tukovou složku. Čím více osob a domácích zvířat se po koberci prochází, tím větší koncentrace tohoto „biologického materiálu“. Ten je ideální potravou pro různé mikroorganismy, nejčastěji bakterie a drobné roztoče, kteří jsou viditelní pouze pod mikroskopem. Na první pohled zdánlivě čistá tkanina by vás při pohledu pod zvětšovací skla mikroskopu možná nemile překvapila.