Co tím máme na mysli? Článek bude pojednávat o jakémkoliv zaměstnanci a zaměstnavateli, který občas rozhoduje o zaměstnancově budoucím životě, konkrétně důchodovém věku. Pokud opravdu nebudete obezřetní, nedivte se, že váš důchod bude tak malý, přestože jste brali obrovské peníze.
Přiznáme jen kousek, zbytek na ruku
Není tajemstvím, že se v branži jak řemeslníků, číšníků, floristek a dalších spíše manuálních prací nezdaní všechen příjem. Je to hojně využívaná technika, kdy si obě strany myslí, že činí správně. Málokterý z učňovských oborů má však znalosti a přehled týkající se ekonomiky. Jakékoliv melouchy či výpomoc, při kterých dostanete peníze do kapsy a nezdaníte je – nepřiznáte státu – vám nikdo nebude počítat jako vaše příjmy. Tudíž, jakožto zaměstnanec, si dávejte pozor, zda je váš zaměstnavatel důvěryhodný a plní své povinnosti tak, jak má. Myslí nejen na vaši budoucnost, ale i současnost. Odvést pár daní navíc pomůže vašemu budoucímu důchodu.
Jeďte na sebe
Nejlepším možným způsobem vyvarování se těchto problémů je založit si živnostenský list a jak se říká „být sám na sebe“. O svých příjmech a výdajích budete mít jasný přehled, ale i cíle. Jestli se opravdu rádi spoléháte na sebe, organizujete si věci a čas po svém, jste zkrátka rádi svým pánem, založení živnostenského listu je pro vás jasnou volbou.
Neděje se to teď zrovna vám?
Uvědomujete si, že své peníze dostáváte tímto „nekalým“ způsobem? Konzultujte případnou změnu se svým zaměstnavatelem. Samozřejmě, že váš nadřízený bude moc dobře vědět, o co vám jde. Co vy víte, třeba dojde k pochopení, případně se začne ujišťovat, zda mu nemůžete soudně vyhrožovat. Pro další případné rady jak při takovémto jednání ze strany zaměstnavatele postupovat, se obraťte na právníka či odborníky publikující přímo v odborných časopisech, jejichž rady vyplývají z mnoho let praxe.