Dříve bylo běžné vše si písemně zaznamenávat. V současnosti, v době techniky, počítačů, mobilních telefonů, se tento koníček téměř vytratil. Pro spoustu lidí je představa nějakého písemného projevu naprosto hrozivá. Dříve existovaly deníky na různá témata, chtěli jsme mít informace černé na bílém. Proč od tohoto zvyku pomalu upouštíme a o co se ochuzujeme?
Jaké existují druhy deníků?
· čtenářský deník
· cestovní deník
· osobní deník
Toto jsou 3 základní druhy deníků: čtenářský, cestovní, osobní. Ano, nalezneme ještě další deníky, např. kuchařský, fitness, zdravotnický. To už jsou ale deníky více specializované. Dříve existovaly tyto 3 hlavní druhy. Lidé si často vedli všechny 3. Psaním jsme se realizovali a bylo pro nás důležité věci, informace, události si zaznamenávat.
Do čtenářských deníků si obvykle zaznamenáváme přečtené autory a knihy a k nim i stručný nebo hodně rozsáhlý obsah. S těmito druhy deníků začínají už děti od věku, kdy se naučí číst. Takovýto deník bychom si měli vést během všech našich studií. Dříve si čtenáři tento deník vedli i během celých svých životů. Zaznamenali si zde všechny přečtené knihy.
Cestovní deníky jsou pro náruživé cestovatele. Dříve se cestovalo hodně, lidé navštěvovali daleká území a objevovali tam nové věci, které bylo potřeba si zaznamenat. Také náruživí cestovatelé si do cestovatelských deníků zapisují všechny své cesty a informace jich se týkající. Tyto informace přijdou např. vhod, pokud se na určité místo vracíte. Můžete si zaznamenat zajímavé tipy a rady.
Asi nejčastějším druhem deníku je osobní deník, kde si zaznamenáváte soukromé události, myšlenky, situace, tajné věci, které nemůžete nikomu říct. Tyto deníky sahají hodně do minulosti.
Psát si deník Vás odreaguje, je to druhem relaxace, kterou nám může nabídnout jen psaná forma. Jedná se o něco intimního, Vy se později k informacím z deníku můžete vracet a připomenout si je.